Türkiye’ye göre 5 Ağustos gecesi Atlas V roketiyle Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan fırlatılan Juno uzay mekiği, Jüpiter gezegenin kökeni ve evrimi hakkında bilgiler alınmasını sağlayacak ve bu bilgiler sayesinde, dev gaz gezegenlerin kökeni hakkındaki sorulara yanıt aranarak diğer yıldızların çevresinde dolanan gezegen sistemleri hakkında da sağlıklı fikir yürütülebilecek. 

NASA Başkanı Charles Bolden diyor ki; “Juno aracıyla ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yeni bir sınır yolculuğu başlattı. Gelecekte yapılacak keşiflerle güneş sistemini daha iyi tanıyacak ve daha zorlu soruların yanıtlara bulunarak bilim daha ileri taşınacak”

Juno görevi baş araştırmacısı Scott Bolton ise “Jüpiter, Güneş sisteminin Rosetta Taşı’dır” diyor.

Juno görevi hakkında detaylar

Juno, Dünya ile Ay arası uzaklığı (yaklaşık 402 336 km) bir günden daha kısa sürede tamamlayacak kadar hızlı. Araç Jüpiter yolculuğunu tamamlamak için beş yılda 2.8 milyar km yol alacak. Araç gezegenin kutupları, yörüngesi, kökeni, yapısı, atmosferi, manyetosferi ve olası katı çekirdeği hakkında bilgi edinmek için sekiz bilimsel aletten yararlanacak.

Jüpiter’e yolculuğu 5 yıl sürecek olan Juno, 2016′da varışında da gezegen ile radyasyon kuşağının iç kenarı arasındaki dar bölgeden geçecek. Güneşin enerjisini kullanacak olan araç, Jüpiter’in kutuplarının üzerinde, bulut tepelerine 5 bin kilometre yakında, yörüngede bir yıl geçirecek. Sadece NASA’nın son uzay aracı Galileo’nun atmosfer araştırmasında gezegene daha fazla yaklaşılmış, ancak Galileo, gezegenin parçalayıcı basıncına ve yoğun sıcağına yenik düşmeden önce sadece 58 saniye veri gönderebilmişti. Juno’nun elektronik kalbi, titanyum bir kasa ile korunmasına rağmen, yine de bir yıl sonra Jüpiter’in ağır radyasyon ortamına düşecek. Uzay aracının son hareketi de gezegenin atmosferine dalmak olacak.

2015’te Pluto, 2016’da Jüpiter!

Juno, NASA tarafından geliştirilen New Horizons programının ikinci mekiği. Bu programın ilk mekiği olan “New Horizons” Pluto gezegenine doğru yolculuğuna 2006’da başladı. New Horizons uzay mekiği ise 2015’te Pluto yörüngesine yerleşecek.

Kaynak: NASA

Reklamlar