Şişmanlık hızla artıyor. Dünyada her 50 kişiye bir hızlı gıda tüketim zinciri şubesi düşüyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, Türkiye’de 10 erişkinden 4’ünün fazla kilolu, 3’ünün ise obez olduğunu söyledi.

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) tarafından düzenlenen 13. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi, Antalya’nın Belek beldesinde devam ediyor. Kongre kapsamındaki basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, obezitenin 1970’lerden sonra dünyada salgın hastalık haline geldiğini söyledi.

Türkiye’nin de bu salgından kaçamadığını ifade eden Yıldız, Türk toplumunun şişmanladığını vurguladı. Yıldız, ”2009 yılında 199 ülkede yapılmış bir çalışmaya göre, dünyada 1,5 milyar fazla kilolu, 502 milyon obez erişkinin olduğu görüyoruz. 18 yaş altında 170 milyon çocuk ise obez. 1970’lerden sonra bizde obezite arttı. Türkiye’de de 10 erişkinden 4’ü fazla kilolu, 3’ü ise obezdir” dedi.

Obezite ve fazla kilonun başta diyabet olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu dile getiren Yıldız, buna bağlı olarak Türkiye’de diyabet görülme sıklığının yüzde 12-14’e kadar çıktığına dikkati çekti.

Bireysel çözümlerle obeziteyle mücadelede sonuç alınamayacağını belirten Yıldız, ”Dünyada her 50 kişiye bir hızlı gıda tüketim zinciri şubesi düşmektedir” dedi.

Kaynak: ntvmsnbc.com / aa

Reklamlar