Ceviz Kabuğundaki Evren kitabı 2002 yılının Haziran ayında ALFA yayınları tarafınca Türkçe olarak Türkiye’de yayınlanmıştır.

Ceviz Kabuğundaki Evren veya çevirilmemiş adıyla The Universe in a Nutshell kitabı Stephen Hawking tarafından yazılmıştır ve 2002 yılında yayınlanmıştır. Hawking, kitapta; Newton’un kütle çekimi, Genel görelilik, Kuantum kuramı, Paralel evren, M kuramı, Karadelik, Işık hızı ve Uzay Teknolojilerini bolca görsel kullanarak anlatmıştır. Kitapta neredeyse yok denecek kadar az matematiksel ifade vardır. Evren bilimi hakkındaki temel bilgileri bilmeniz bu kitaptaki yazanları anlamanızı sağlayacaktır.

ÖNSÖZ

Zamanın Kısa Tarihi (A Brief History of Time) adlı sevilen kitabımın böyle bir başarı kazanmasını beklemiyordum. Kitabım uzun süre, Londra’da yayınlanan Sunday Times gazetesinin çok satanlar listesinde dört yıldan fazla kaldı. O zamana kadar hiçbir kitap, bu listede bu kadar uzun bir süre kalamamıştı; üstelik bu, kolay anlaşılmayan, bilimsel bir kitap için oldukça dikkat çekici bir durumdu. Bunun üzerine okurlar, bir devam kitabını ne zaman yazacağımı sorar oldu. Buna ayak direttim, çünkü Kısa Tarihin Oğlu veya Zamanın Biraz Daha Uzun Tarihi gibi bir kitap yazmak istemiyordum, üstelik yoğun araştırmalar yapıyordum. Ancak sonunda, anlaşılması daha kolay, farklı türde bir kitaba ihtiyaç duyulduğuna inandım. Zamanın Kısa Tarihi doğrusal bir yapıya sadıktı. Çoğu bölüm mantıksal bir bağlantı içinde, kendinden önceki bölümleri izliyordu. Bu, bazı okuyucuların ilgisini çekti, ancak diğerleri baştaki bölümlere takılıp kaldı ve ilerideki, daha çekici bilgilere asla ulaşamadı. Buna karşın, bu kitap daha çok bir ağaca benziyor: Bölüm 1 ve 2, diğer bölümlerin dallandığı merkezi bir gövdeyi meydana getiriyor.

Dallar birbirinden oldukça bağımsız ve merkezi gövdenin ardından, herhangi bir sıra ile ele alınabilir. Bunlar, Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabımın yayınlanmasından beri üzerinde çalıştığım veya düşündüğüm alanlara karşılık geliyor. Böylece, yeni araştırmanın en etkin alanlarının tanımı oluyor. Ayrıca, her bir bölüm içerisinde de doğrusal, tek bir yapıdan kaçınmaya çalıştım. Şekiller ve başlıklar, 1996’da yayınlanan The Illustrated Brief History of Time adlı kitabımda da olduğu gibi, metne alternatif bir yol sağlıyor; metin kutuları da, belirli konuları, ana metinde mümkün olduğundan daha ayrıntılı şekilde inceleme olanağı tanıyor.

Zamanın Kısa Tarihi 1988’de ilk kez yayınlandığında, sonunu getirecek Her Şeyin Kuramı (Theory of Everything) da ufuktaymış gibi görünüyordu. Durum o zamandan beri ne şekilde değişti? Amacımıza aklaştık mı? Bu kitapta da açıklayacağımız gibi, o zamandan beri uzun bir yol kat ettik. Ancak yolculuk hala daha devam ediyor ve sonu da görünmüş değil. Ne demiş eskiler; umut fakirin ekmeği. Keşif arayışımız, yaratıcılığımızı sadece bilim alanında değil, bütün alanlarda besliyor. Eğer sona varmış olsaydık; insan ruhu tükenip ölürdü. Ancak hiçbir zaman yerimizde sayacağımızı düşünmüyorum; derinliğimiz olmasa bile, karmaşıklığımız artacak ve derinleşmese de ayrıca genişleyen bir olasılıklar ufkunun her zaman merkezi olacağız.

Yapılan buluşlar ve ortaya çıkan gerçek karşısında duyduğum heyecanı sizinle paylaşmak istiyorum. Konuların ardışıklığını sağlamak için, kendi çalıştığım alanlarda yoğunlaştım. Bu çalışmanın ayrıntıları oldukça teknik içeriklidir; ancak geniş kapsamlı fikirlerin, matematiksel bir sürü terim kullanılmadan da anlatılabileceğine inanıyorum. Umarım başarılı olmuşumdur.

Bu kitapla ilgili bir çok yardım aldım. Şekiller, başlıklar ve metin kutularındaki yardımları için özellikle; Thomas Hertog ve Neel Shearer’dan, el yazmalarını (daha doğrusu, yazdığım her şey elektronik olduğu için, bilgisayar dosyalarını) düzenleyen Ann Harris ve Kitty Ferguson’dan, resimleri yapan Book Laboratory firmasından Philip Dunn ve Moonrunner Design firmasından söz etmeden geçmem. Ancak bunun ötesinde, oldukça normal bir hayat sürmemde ve bilimsel araştırmalara devam etmemde yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Onlar olmasa bu kitap yazılamazdı.

BÖLÜMLER

  1. Göreliliğin Kısa Tarihi – Einstein’ın, yirminci yüzyıl’ın temel iki kuramını, genel görelilik ve kuantum kuramını ortaya koyuşu.
  2. Zamanın ŞekliEinstein’ın genel göreliliği zamana bir şekil verir. Genel görelilik kuramının kuuantum kuramıyla bağdaştırılması
  3. Ceviz Kabuğundaki Evren Evrenin, her biri küçük bir cevizle belirlenen, birden fazla geçmişi vardır.
  4. Geleceğin ÖngörülmesiBilgilerin kara deliklerde kaybolmasının, öngörü yeteneğimize etkileri
  5. Geçmişin KorunmasıZaman yolculuğu mümkün mü? Gelişmiş bir uygarlık, geriye dönüp geçmişi değiştirebilir mi? 
  6. Geleceğimiz Nedir? Uzay Yolu mu, Yoksa Değil mi?Biyolojik ve elektronik yaşamın sürekli artan bir hızla karmaşıklaşmaya devam etmesi.
  7. Yepyeni Zar DünyasıBir zar üstünde mi yaşıyoruz, yoksa sadece birer hologram mıyız?