Yapay zeka kavramıyla isminin ve bilgisayar dili LISP’in yaratıcısı John McCarthy 84 yaşında hayata veda etti.

Ekim ayı teknoloji ve bilim dünyasında kayıplar ayı olmayı sürdürüyor. Steve Jobs ve Dennis Ritchie’nin ardından dün gece de ‘yapay zeka’ kavramının ve LISP programlama dilinin yaratıcısı John McMarthy yaşamını yitirdi.

Stanford Üniversitesi profesörlerinden John McCarthy, matematik alanında uzmanlaşan bir eğitimciydi. McCarthy insanların daha kolay etkileşim içine girebileceği yapay zeka ürünlerine kapıyı aralayan, lambda hesaplamalarına dayalı LISP (List Processing) programlama dilini geliştirdi. LISP 1959 yılından itibaren yapay zekada kullanılan tek programlama dili oldu.

McCarthy bu çalışmasının ardından yeni bir yapay zeka projesi başlattı ve Stanford Üniversitesi’ndeki ilk yapay zeka laboratuarını kurdu. McCarthy, bu üniversiteden de 2000 yılında emekli oldu. Ayrıca yapay zeka alanındaki birçok buluşuyla birçok üst düzey bilim ödülü kazanan McCharty, 71’de ACM Turing ve 91 yılında ise Ulusal Bilim Madalyasını kazandı.

Yapay zekanın üstadı John McCarthy, teknoloji tarihinde ilk olarak ABD ve SSCB bilim adamları arasında gerçekleşen bilgisayar satranç maçını yönetip, komutları da cihazlara telgraf sinyalleri ile iletmeyi sağlamıştır. Günümüzde teknolojide bulunan tüm yapay zeka ürünlerinin temeli McCarthy’e dayanırken, son örneği yeni iPhone 4S’te kurulu olarak gelen Siri kişisel asistan gösterilebilir.

Kaynak: Ntvmsnbc.com

Reklamlar