Büyük ödülü kazanmak için yapılması gereken 30 günde 100 yaşın üstünde sağlıklı 100 kişinin genetik haritasını çıkarmak.

Yaratıcılığı ve yatırımları teşvik amacıyla bilime hizmet edecek ilginç yarışmalar düzenleyen X-Prize Foundation vakfı, bu sefer de insan genetiğinin araştırılmasına katkı sağlamak istiyor.

Vakfın düzenlediği yeni yarışmada, 30 günde, 100 yaşın üstünde sağlıklı 100 insanın genetik haritasını çıkarmayı başaran bilim insanlarına 10 milyon dolar ödül vaat etti.

Merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan vakfın yarışması 3 Ocak 2013’te başlayacak. Bilim insanları, mümkün olduğunca dünyanın farklı bölgelerinden gelecek 100 sağlıklı yaşlının gen haritasını 30 gün içerisinde çıkarmaya çalışacak. Böylece bilim insanlarına 2013’e kadar, genetik şifrelerin hızlı çözümü konusunda yeni teknikler geliştirme fırsatı da verilmiş oluyor.

Yarışma için alışılagelmişin aksine hasta insanların değil, sağlıklı insanların genleri mikroskop altına alınmış olacak. Sonuçlar, bilim dünyasının hizmetine sunulacak.

Eğer yarışmaya katılan ekiplerden hiçbiri 30 gün içerisinde hedefe ulaşamazsa gelinen nokta doğrultusunda daha düşük miktarda para ödülü verilecek.

X-Prize vakfı, 1996’da yaptığı yarışmada, özel sektörün yapacağı ilk uzay uçuşu için 10 milyon dolar ödül koymuştu. Bu ödülü “Space Ship One” isimli uçak kazanmıştı.

Vakıf 2007’de de özel sektörün Ay’a göndereceği ilk uzay aracı için 30 milyon dolar ödül vaat etti. Bu yarışma 2015’te sonuçlanacak.

Reklamlar