“Parçacık Fiziği – En Küçüğü Keşfetme Macerası” kitabı, Sezen Sekmen tarafından, ODTÜ Bilim ve Toplum Kitapları Dizisi kapsamında, 2006 yılında yazılmıştır. 

Parçacık Fiziği – En Küçüğü Keşfetme Macerası kitabı ODTÜ’nün 50.kuruluş yılı olan 2006 yılında “ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi” tarafından sosyal alanlarda ve sürekli değişip yenilenen teknolojiler hakkında merak edilen konuları küçük kitaplar şekliyle hazırlanmış dizinin bir kitabıdır. Kaynakça ile birlikte 143 sayfadır ve Sezen Sekmen tarafından yazılmıştır. Parçacık Fiziğinin tarihsel gelişimini, şuandaki (2006 yılı verileri dahilinde) ve gelecekteki durumu hakkında bilgi veren; ortalama Fizik bilgisine sahip olanlar için anlaşılabilir bir kitaptır.

ÖNSÖZ

Ülkemizde bilim ve teknolojiye olan ilgiyi arttırarak toplumdaki farkındalık düzeyini yükseltmek, bilimin gündelik yaşamda kullanımını yaygınlaştırmak ve toplumun her katmanında bilimsel yaklaşım, araştırma, yaratıcılık ve analiz yeteneğini geliştirmeyi özendirmek üzere 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Toplum ve Bilim Merkezi kurulmuştur. Bu Merkez, çeşitli etkinliklerle toplum ve bilim arasındaki bağları güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Üniversitemizin 50.kuruluş yılında Toplum ve Bilim Merkezi, sosyal alanlarda ve sürekli değişip yenilenen teknolojiler hakkında merak ettiğiniz konuları küçük kitaplar şeklinde bir dizi olarak hazırlanmıştır. Bir türlü öğrenmeye fırsat bulamadığımız ve ilgi uyandıracağı düşünülen konulardaki bu kitaplar ilk etapta hepimizin günlük yaşamda sıklıkla duyduğumuz elli değişik konuyu kapsamaktadır.

Toplumumuzda önemli bir boşluğu doldurmak üzere tasarlanmış olan kitapların tümünü severek ve ilgi ile okuyacağınıza inanıyorum. ODTÜ’lü genç bir öğretim elemanı tarafından derlenen elinizdeki bu kitap, evrende varlığı hayal edilebilecek en küçük nesneleri, yani temel parçacıkları okuyucuyla tanıştırmayı ve hareketli dünyalarına hükmeden fizik yasalarını basitçe açıklamayı hedefliyor. Atomlardan yola çıkarak elektronları, kuarkları ve daha nicelerini keşfetmek ve temel parçacıkların evrenimizin işleyişindeki rollerini anlayabilmek amacıyla binlerce bilim insanının gösterdiği uzun kuramsal ve deneysel çabaların kısa bir özetini sunuyor ve yakın gelecekteki keşiflere dair ipuçları veriyor. Günümüzün en karmaşık ve en ilgi uyandıran araştırma alanlarından olan parçacık fiziğine dair akla gelen temel sorulara burada basit cevaplar bulunabileceğini umuyorum.

Saygılarımla, Prof. Dr. Ural AKBULUT

ARKA KAPAK

Elinizdeki bu kitap biraz yukarı kuark, biraz aşağı kuark ve bir miktar da elektron namlı leptondan yapılmıştır. Bunlara ulaşmak için kitap çok büyük bir teknolojiyle çok küçük parçalara ayrıştırılabilir. Dahası, elde edilen kuark ve leptonlar farklı şekillerde biraraya getirilip kitap çilekli dondurmaya, fötr çapkaya ya da uzay gemisi motoruna da çevrilebilir. Çünkü kuarklar, leptonlar ve bir kısım diğerleri temel parçacıklardır – yani evrendeki herşeyin nihai yapıtaşları. Öte yandan eğer kitabı daha faydalı ve ilginç şeylere dönüştürmek yerine okumak tercih edilirse içeriğinde evrenimizi doğumundan bugüne şenlendiren temel parçacıkların ve onları yakalamak için sürekli uğraşan meraklı fizikçilerin heyecanlı hikayesi bulunabilir.

BÖLÜMLER

Bölüm 1: Kısa Bir Tarih – Temel Olmayan Parçacıklardan Temel Parçacıklara

Bölüm 2: Standart Model – Temel Parçacıklar ve Temel Etkileşimler

Bölüm 3: Sorunlar, Deneyler ve Yeni Fiziğin İlk Işıkları