İtalya ve İngiltere’de bulunan diş ve çene kalıntıları 45 bin yıllık insan tarihine işaret ediyor.

İtalya ve İngiltere’de yapılan iki arkeolojik keşif, Avrupa’da modern insanın ortaya çıkışının yaklaşık 45 bin yıl öncesine dayandığına işaret ediyor.

İtalya’nın Apulia bölgesindeki Grotta del Cavallo mağarasında ve İngiltere’nin Devon kentinin Kents Cavern bölgesinde yapılan kazılarda bulunan bir bebeğe ait iki diş ile bir yetişkine ait çene kemiği, Avrupa’daki ”homo sapien” tarihinin en eski kalıntıları olarak kayıtlara geçti.

Daha önceki kazılarda gün ışığına çıkarılan taş aletler, modern insanın Avrupa’da 40 bin yıldan uzun süredir yaşadığını ortaya koyuyordu.

Uzmanlar, 1964 yılında İtalya’da bulunan diş kalıntıları ve 1927 yılında çene kemiği kalıntıları üzerinde yaptıkları yıllar süren incelemenin sonunda kıtadaki modern insan geçmişinin yaklaşık 45 bin yıl öncesine uzandığını kanıtlamış oldu.

Bilim insanları bugüne kadar ”neandertaller”e ait olduğunu düşündükleri kalıntıların, gelişmiş analitik teknikler ve radyo-karbon teknolojisi kullanılarak incelenmesi sonucunda ”modern insana” ait oldukları belirlendi.

Oxford ve Viyana üniversitelerinden uzmanların katıldığı araştırmayla ilgili ayrıntılar Nature dergisinde yayımlandı.

Ntvmsnbc.com / AA