Bir uçak gemisi büyüklüğündeki asteroid “2005 YU55” Salı günü Dünya’yı sıyırarak geçecek. 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) verilerine göre, asteroidin Dünya’ya çarpma ihtimali yok. 400 metre çaplı kozmik kaya, Ay’ın yörüngesine yakın bir mesafeden, yani yaklaşık 324 bin kilometre mesafeden geçecek. Uzaydaki mesafeler dikkate alındığında ise bu, asteroidin Dünya’yı ‘sıyırıp geçeceği’ anlamına geliyor.

Çok sayıda bilim insanı için, güneş sisteminin oluşum döneminden kalan bir parça olan 2005 YU55’in bu ziyareti büyük fırsat. Çünkü asteroidi incelemek için uzaya araç göndermek gerekmiyor.

NASA’nın hesaplamalarına göre, benzer büyüklükteki başka bir asteroid ancak 2028’de Dünya’ya bu kadar yaklaşacak.

Ancak çok yakından geçecek olmasına rağmen asteroid, çıplak gözle görülemeyecek. Hatta hobi olarak astronomi ile ilgilenenlerin bile bu kozmik uçak gemisini görebilmesi için gelişmiş teleskoplara ihtiyacı var.

NASA uzmanlarına göre, 2005 YU55’in geçişinin Dünya’da hissedilir bir etkisi de olmayacak. 2005 YU55, yaklaşık 4,6 milyar yıl önce, güneş sisteminin oluştuğu dönemden kalan ve Güneş etrafındaki yörüngelerinde dönerken “rahatsızlık verecek” ölçüde Dünya’ya yaklaşan asteroidlerden biri.

NASA uzmanlarına göre, 2005 YU55 önümüzdeki 100 yıl boyunca Dünya’ya çarpmayacak.

Ntvmsnbc.com