Telenor Pakistan ve Ufone şirketleri, Pakistan Telekom İşletmesinden “yasaklanmış sözcük ve ifadeler”in bir listesinin kendilerine gönderildiğini belirttiler.

Pakistan’da cep mesajlarındaki müstehcen sözcüklerin engellenmesine 21 Kasım’da başlanacak. Ufone, şimdi müstehcen sözcüklerin nasıl engelleneceğini araştırdıklarını belirtti.

Telekom İşletmesi yetkililerinden Muhammed Talib Doger’in imzasıyla cep telefonu şirketlerine gönderilen ve basına sızan mektuba, yasaklanması istenen sözcüklerin listesi de ekli.

Yasaklama, bazı kişilerin rencide edici mesajlar aldıklarını belirtip şikayetçi olmaları ardından geldi.

Telekom İşletmesi sözcüsü Muhammed Yunus, “Kimse genç yaştaki kızının ya da oğlunun başına böyle birşey gelmesini istemez” dedi ve yasaklanacak sözcükler listesinin henüz tamamlanmadığını, yeni sözcükler eklemeye devam edeceklerini kaydetti.

İşletmenin telefon şirketlerine gönderdiği beliertilen yasak sözcükler listesinin, henüz ne kadar gerçek olduğu doğrulanmayan bir versiyonu, internette dolaşmaya başladı.

İngilizce ve Urdu dilinde yüzlerce sözcüğü içeren listede, İsa, ayak mantarı, gaz çıkarma, arka kapı, bewaquf (aptal), bakwaas (saçma) ve Wuutang (Amerikan rap grubu Wu-Tang Clan’a gönderme) gibi kelimeler yer alyor.

Pakistanlı cep telefonu kullanıcıları, bazı sözcüklerin listede yer almasından büyük hayrete düşerek, Twitter üzerinden listeyle alay etmeye başladılar.

@AdnanWhy adıyla ‘tweet’ atan Syed Adnan Yousuf, “Far sözcüğü niye yasaklanıyor? Benim burada anlayamadığım şey ne?” derken, bazı kimseler, yasaklanan sözcüğe listedeki sıralamada verilen numara kullanılarak yasağın delinmesini öneriyor.

Pakistan’da 100 milyon kimin cep telefonu kullandığı tahmin ediliyor.

BBC Türkçe

Reklamlar