ABD’de bir grup mühendis dünyanın en hafif malzemesini üretti.

Kaliforniya Üniversitesi, HRL Laboratuarları ve Kaliforniya Teknik Enstitüsü’nün ortaklaşa yaptığı araştırmanın sonuçları Bilim dergisinin son sayısında yayınlandı. Malzeme “muazzam bir enerji soğurma kapasitesine” sahip…

Araştırmacılar plastik köpükten 100 kez daha haffi olan bu malzemenin yeni nesil bataryalar, amortisörler, ısı ve ses yalıtımı da dahil pek çok alanda kullanılabileceğini söylüyor.

KILDAN BİN KAT İNCE
Doktor Tobias Schaedler “İşin sırrı, içi boş tüpleri insan saçından bin kez daha ince bir kafes oluşturacak şekilde örmekte” diyor. Sonuçta ortaya çıkan metal mikro-kafes malzemenin özgül ağırlığı santimetreküp başına 0,9 miligram.

Buna karşılık dünyanın en hafif katı maddesi olarak bilinen silisten yapılma havalı peltenin özgül ağırlığı, santimetreküp başına bir miligram.

10 BİNDE BİRİ KATI
Yeni malzemenin hafiflik avantajı %99,99’unun hava, %0,01’inin ise katı malzemelerden oluşmasından ileri geliyor. Malzeme dayanıklı olmasını ise kafes şeklindeki düzenli tasarımına borçlu.

Bugüne dek kullanılan diğer ultra hafif malzemeler, örneğin havalı pelte ve metal köpükler, düzensiz yapılara sahip. Bu da hammaddeleri olan malzemeden daha yumuşak, dayanıksız, enerji ememeyen ve daha az iletken yapıda olmalarına yol açıyor.

EYFEL KULESİNDEN İLHAM ALDILAR
HRL Laboratuarları’ndan William Carter, bazı mimari harikalarda kullanılan prensibin aynısını kullandıklarını söyledi ve “Eyfel Kulesi ile Golden Gate Köprüsü’nü örnek verebileceğimiz modern binalar mimarileri sayesinde son derece hafif. Biz de bu kavramı nano ve mikro düzeye taşıyarak hafif malzemelerde devrim yaptık” diye konuştu.

NTVMSNBC

Reklamlar