Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rus bilimadamlarını, buzu 3 bin 769 metre derinliğinde delip Vostok Gölü’ne ulaşmalarından dolayı tebrik etti.

Rus bilimadamlarının Vostok Gölü’nü keşfetmelerini öven ve bunun son derece büyük bir olay olduğunu ifade eden Putin, araştırmada görevli bilimadamlarına devlet ödülü verileceğini söyledi.

Rusya Arktik ve Antarktik Araştırmalar Merkezi (AARI), 20 yıldan fazla süren delme işlemlerinin ardından Rus ekibin Pazar günü Vostok Gölü’ne ulaştığını açıklamıştı.

Sibirya’daki yüzölçümü 31 bin 722 kilometrekare olan Baykal Gölü büyüklüğündeki Vostok Gölü, Antarktika’nın 150 buzaltı gölünün en büyüğü, en derini, en izole olan gölünü oluşturuyor. Bölgede hava soğukluğu eksi 89.2’ye kadar inerken buranın dünyanın en soğuk yeri olduğu belirtiliyor.

MİLYONLARCA YIL ÖNCESİNİN İZLERİ İNCELENECEK
Bilim dünyası, Vostok Nehri’nden alınacak numunelerin incelenmesiyle, milyonlarca yıl öncesine uzanan iklim koşullarına ve yaşam örneklerine ulaşmayı hedefliyor.

Vostok Nehri, bilim insanlarına Mars’ın yanı sıra, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün uydusu Titan’daki coğrafi ve jeolojik koşulları daha iyi anlama fırsatı verecek.

Rus basını, büyük başarının ardından geçmişte kalan teorileri de yeniden gündeme getirmiş ve İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilerin Antarktika’da Hitleri için inşa ettiği üssün gün yüzüne çıkarılacağını öne sürmüştü.

Kaynak: Ntvmsnbc