Nesli tükenenler dahil, dünyaya var olan hiçbir canlının, Tyrannosaurus rex (T-rex) kadar güçlü bir ısırığa sahip olmadığı ortaya çıktı.

Biology Letters dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, T-Rex’in kemikleri un ufak eden ısırığına yaklaşabilen başka bir canlı yok. T-Rex’in ısırık gücünü ölçmek isteyen İngiliz bilim insanları, dinozorun Manchester Müzesi’ndeki iskeletinden yararlanarak dijital modelini çıkardı. Kas dokusunun da modele tam olarak yerleştirilmesinin ardından, T-Rex’in çenesinin ısırırken ortaya koyduğu güç ölçüldü.

Araştırma, Liverpool Üniversitesi’nden Karl Bates ile Manchester Üniversitesi’nden  Peter Falkingham’ın başında olduğu ekip tarafından yapıldı. Bates, “lazer tarayıcı ile T-rex’in kafatasına ait 3 boyutlu modeli billgisayara aktardıkdıklarını” belirtti.

T-rex’in ısırma gücü hakkında geçmişte yapılan araştırmalar, dinozorun 13,400 Newton (1364 kg) civarında olduğunu göstermişti. Ancak dinozorun kas yapısı üzerinde daha kapsamlı bir çalışma yürüten İngiliz ekip, T-rex’in tek bir ısırışta 35 ile 57 bin Newton (3564 ile 5804 kg) arasında güç uygulayabildiğini tespit etti.

Bates, “Bu üzerinize orta boy bir filin oturması gibi bir şey” dedi. İnsanların ısırma gücü ise yaklaşık 100 kg civarında.

Bilim insanları, bugüne kadar T-rex’in çenesinin hareket özelliği hakkında kesin bir yargıya varamıştı. Bazıları, dev dinozorun sadece ölü dinozorların bedenlerini yiyebildiğini öne sürüyordu. En son araştırmayla t-rex’lerin sanıldığından çok daha güçlü bir çeneye sahip olduğu anlaşıldı. Gövde uzunluğu 12.8, boyu 4 metreye varabilen T-rex’ler, 7.5 ton ağırlığa ulaşabiliyordu.

Ntvmsnbc